• kołobrzeg3
  • kołobrzeg
  • ratusz3
  • złota-uliczka
  • molo2
  • latarnia_morska
  • latarnia-morska2
  • bindaż
  • Kolobrzeg_muzeum_dzieje_oreza
  • pomnik

uzdrowisko

Kołobrzeg jest uzdrowiskiem o unikalnym mikroklimacie. Szeroki pas wydm ze zróżnicowanym drzewostanem i bujnie krzewiącą się zielenią, zapewnia wielostronne, pozytywne oddziaływanie na organizm ludzki. Plaża w Kołobrzegu należy do najczystszych w Polsce. Powietrze zawiera aktywne jodki i mikroelementy, dzięki którym działa leczniczo, szczególnie na drogi oddechowe.

stare miasto

Zwiedzając miasto, należy pamiętać, że pod koniec II wojny światowej przez Kołobrzeg biegła linia frontu, w wyniku czego miasto zostało zniszczone w prawie 90%. Dlatego ocalałych zabytków nie jest tak wiele. Obecnie, na miejscu Starego Miasta, powstała zupełnie nowa dzielnica zwana przez miejscowych Nową Starówką. Kołobrzeg znajduje się na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Najlepszym przykładem architektury gotyckiej w mieście jest bazylika mariacka oraz Baszta Lontowa.

 

atrakcje turystyczno – krajoznawcze

 

Rynek
Na placu głównym znajduje się oryginalny neogotycki ratusz, a koło niego bardzo ciekawa rzeźba – obracająca się w łożysku wodnym ogromna kula z czarnego granitu, symbol Ziemi.
Złota uliczka
Ul. Dubois z odtworzoną przedwojenną zabudową. Na jej końcu znajduje się Baszta Prochowa – jedyny zachowany obiekt średniowiecznego systemu obronnego Kołobrzegu.

 

Molo
Pierwsze molo w Kołobrzegu powstało w 1881 r. przy Pałacu Nadbrzeżnym i miało 100 m długości. Podczas II wojny światowej molo wraz z pałacem zostały zniszczone. To, po którym możemy dziś spacerować, zostało oddane do użytku 19 czerwca 1971 r. Kołobrzeskie molo jest najdłuższą żelbetonową budowlą w Polsce, jego długość wynosi 220 m.
Latarnia Morska
Pierwsze światło latarni morskiej w Kołobrzegu zapalono w 1666 roku. Świeciło ono jednak okresowo, wyłącznie w czasie oczekiwania na przybycie statków. Na stałe światło latarni kołobrzeskiej zapalono dopiero 200 lat później.  www.latarnia.kolobrzeg.pl 

 

Bindaż
Inaczej berso, chłodnik lub kolebka to element architektury parkowej znany już w dobie renesansu, często stosowany we wspaniałych ogrodach barokowych. To rodzaj szpaleru, w którym podatne do formowania graby lub lipy tworzą nad aleją sklepienie podtrzymywane konstrukcją kratownicową. Bindaże we współczesnych polskich parkach spotyka się niezmiernie rzadko. W Kołobrzegu, przy prowadzącej w stronę portu ul. Towarowej, można przespacerować się zabytkowym grabowym tunelem urządzonym w połowie XIX w.
Słone Miasto
Panew do odparowywania soli i haki panwiowe od dawna znajdują się w herbie Kołobrzegu. Od wczesnego średniowiecza pozyskiwano sól ze źródeł solanki bijących w okolicy dzisiejszej Wyspy Solnej. Tutaj zaczynał się w średniowieczu słynny Szlak Solny, któremu miasto zawdzięczało bogactwo. Sól przyciągała do Kołobrzegu kupców, tak jak dziś wysoko zmineralizowane solanki ściągają kuracjuszy.Na Wyspie Solnej, w pobliżu ul. Solnej i mostu na Parsęcie znajduje się główna atrakcja uzdrowiska – ogólnodostępne źródło solankowe, które warto zobaczyć. Z małego rzygacza wypływa do kamiennej studzienki strumień sześcioprocentowego wodnego roztworu soli. 

 

Zaślubiny Polski z morzem
Upamiętnia je modernistyczny pomnik mieszczący się przy bulwarze Jana Szymańskiego – nadmorskim deptaku, który prowadzi od latarni morskiej do mola spacerowego w Kołobrzegu. Autorem projektu jest architekt Wiktor Tołkin, który specjalizował się w monumentach upamiętniających martyrologię narodu Polskiego.
Muzeum Oręża Polskiego
Stała ekspozycja mieszcząca się w pawilonie, przedstawia potężną kolekcję dokumentującą historię polskiej wojskowości od średniowiecza do czasów współczesnych. Tutaj znajdują się także ciekawe mundury i uzbrojenie żołnierzy polskich z I i II wojny światowej, kolekcja broni strzeleckiej, orderów, odznaczeń i odznak pamiątkowych. Sala techniki przedstawia nam znaleziska archeologiczne (np. dawne groty i strzały), średniowieczną broń drzewcową, eksponaty dotyczące walk na morzu ( kompasy, kotwice, modele okrętów), XVIII-wieczne szable, karabele, pociski artyleryjskie i lufy armatnie. www.muzeum.kolobrzeg.pl 

 

Oceanarium
Umożliwia swoim zwiedzającym obserwowanie fascynującego, podwodnego świata. Można w nim zobaczyć ryby takie jak piranie, arwany, mureny czy też rogatnice. Są tutaj również płaszczki, przeróżne ukwiały, a nawet rekiny rafowe. www.oceanarium.com.pl 
Park linowy
To wysokościowy tor przeszkód umieszczony na drzewach. Składa się z szeregu stanowisk (podestów) umieszczonych na różnych wysokościach na pniach drzew, połączonych linami nośnymi, siatkami, łańcuchami, drabinkami itp. oraz linami asekuracyjnymi. Konstrukcja parku obejmuje 3 trasy o rosnącym stopniu trudności. www.parklinowy.kolobrzeg.pl